Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Bosna Hersek eğitim sistemi Türkiye'deki eğitim sistemine benzemektedir. Bu ülkedeki etnik kimliklerin farklı olması nedeniyle bazı sorunlar oluşmakta..

İçindekiler

Bosna Hersek Eğitim Sistemi

Dünya çapında bir eğitim sistemine sahip olan Bosna üniversiteleri son derece köklü ve saygın kurumlarıdır ve akademisyenler de ülkenin en saygın kişilerinden oluşmaktadır. Bosna’da eğitim sistemi;

Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının uyguladığı ve Avrupa Kalite Güvencesi Birliği(European Association of Quality Assurance, ENQA) tarafından geliştirilmiş olan “Kalite Güvencesi Standart ve Uygulama Prensipleri” üye ülkelerinin de kabul ettiği uygulamalar ile esnek bir öğrenim imkanı sunmaktadır.

Savaşın bitmesiyle 1995 yılında federal bir kimlikle ve tek devlet çatısı altında yaşanması kararlaştırılan Bosna Hersek’te; üç farklı etnik kökene sahip toplum için üç ayrı dilde eğitim sisteminin farklılık gösterdiği bu bölgelerden olan kantonlarda, Müslüman Boşnakların egemen olduğu Federasyon bölgesindeki eğitim her ne kadar diğer iki toplumun ilgisini çekmesede, Müslüman Boşnakların geliştirdiği 2006 yılından itibaren Avrupa standartlarında özel bir sistemdir.

Bu sistem Avrupa Güvenlik ve işbirliği Konseyi(AGİK) incelenen Bosna Hersek’te eğitim amacı; etnik köken, din ve kültür ayrımcılığına izin vermeden, ülkedeki tüm çocuk haklarını koruyan kültürel ve teknik anlamda etkin bir eğitim sistemine sahip okullar açmaktır. Bosna’da eğitim veren Bosna üniversiteleri; Ulusal Yeterlilik Normları uygulamaları ve tüm doktora programlarının da dahil olduğu bir yüksek öğretim anlayışını benimsemiştir. Norveç Bergen’de 2005 yılında gerçekleştirilen Bergen Konferansı’nda, Bolongna kriterlerine; Bosna Hersek, Arnavutluk, Rusya Federasyonu, Vatikan Cumhuriyeti, Andora, Romanya, Makedonya ve Sırbistan Karadağ da dahil edilerek, toplam üye ülkelerin sayısı 48’ye yükselmiştir. Üniversitelerde okuyan çok sayıda yabancı öğrenci Erasmus Öğrenci Değişim Programlarından yararlanarak lisans eğitimlerinin bir kısmını, Avrupa’nın başka ülkelerinde devam ettirme hakkına da sahiptirler.

Avrupa kredi transfer sistemine de sahip olan üniversitelerde çağdaş eğitim sistemi benimsenmiştir. Öğrencilerin yalnızca bilimsel olarak değil, sosyal olarak da donanımlı bireyler haline gelmesi için uğraşan Bosna üniversiteleri dünyanın pek çok ülkesinden öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.

Kapılarını dünyanın her ülkesinden öğrenciye açan ve akademik araştırmaları ile saygın bir konuma sahip olan öğretim görevlileri ile Bosna Hersek’te eğitim veren üniversiteler, EuroStar
Yurtdışı Eğitim Merkezi Başvuru Ofisi tarafından Türk öğrencilere sunulan profesyonel aracılık hizmeti ile Avrupa standartlarında bir yükseköğretim imkanı sağlamaktadır. Avrupa kültürünün iç içe yaşandığı bir çevrede, Bosna-Hersek üniversite eğitiminden yararlanmak için daha fazla beklemeyin.
Bosnada üniversite eğitimi almak için herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Bosna Hersek üniversitesi de dahil olmak üzere tüm

üniversiteler doğrudan seçilebilmek ve bununla beraber yükseköğretim süresi de öğrencinin isteği doğrultusunda uzatılabilmektedir. Bağımsızlığın kazanıldığı ilk yıllarda Bosna’da üniversite eğitimi düşük düzeyde olsa da, yurtdışındaki üniversiteler ile girilen yoğun işbirliği sayesinde kısa sürede geliştirilmiş ve günümüzde Avrupa standartlarında kaliteye sahip olan bir eğitim sistemi oluşturulmuştur. Avrupa Kalite Güvencesine bağlı denetlenen Bosna Hersek Eğitim Sistemi, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına sahiptir. Üç farklı dilde eğitimden oluşan eğitim sistemi genel olarak Bologna Eğitim Kriterleri’nin uygulandığı için lisans tamamlama programları da bulunmakta, böylece pek çok Türk öğrenci 2 yıllık eğitimlerini Bosna’da 4 yıllığa tamamlamaktadırlar.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!