Üniversiteler

Üniversite Şehir Açıklama
Uluslararası Travnik Üniversitesi Travnik Saraybosna ile arasında 90 km olan Travnik, Bosna Hersek ülkesinin…
Zenica Üniversitesi Zenica Bosna-Hersek Yüksek öğretim devlet yönetiminde karar alınarak kurulan…
Mostar Üniversitesi Mostar Mostar Üniversitesi Bosna-Hersek’in 2. Büyük devlet üniversitesi…
Saraybosna Üniversitesi Saraybosna Saraybosna Üniversitesi 1949 yılında kurulmuştur ve Bosna-Hersek…
Tuzla Üniversitesi Tuzla Bosna Hersek Tuzla Üniversitesi 1958 yılında Yüksek okul olarak…

Bosna Hersek Üniversiteler

Bir ülkenin kalkınması için yükseköğretim şarttır. Ekonominin gelişmesine katkıda bulunur ve genel halkın yaşam kalitesini artırır. Ayrıca, yükseköğretim, vasıflı işçiler üreterek işsizlikle mücadeleye yardımcı olur. 2014 yılında, yüksek eğitimli nüfusun yüzdesi Bosna-Hersek’te en yüksekti.

UNESCO’ya göre, 2014’te Bosna-Hersek’teki nüfusun yüzde 43’ü ortaöğretim, yüzde 51’i ise alt ortaöğretime sahipti. ve yüzde 7’si daha yüksek bir orta öğretime sahipti. Yüksek öğrenim görmüş nüfusun yüzdesi en yüksek Bosna-Hersek’teydi. Ancak, eğitim kurumlarının her kademesinde öğretmen açığı bulunmaktadır. Bunun nedeni, düşük maaşlar ve bir kariyer olarak öğretmenliğin düşük statüsüdür. Bu nedenle, Bosna Hersek’te eğitimin her kademesinde nitelikli öğretmen açığı bulunmaktadır. Bu devam ederse, bu sorun ülkenin kalkınmasını engelleyecektir.

Yükseköğretimin, nitelikli mesleklere yol açması nedeniyle ekonomik kalkınma için en faydalı olduğu düşünülmektedir. Pek çok insan, artan yüksek öğrenim standartlarının iş fırsatlarını ve girişimciliği artıracağına inanıyor. Bunun nedeni, daha yüksek eğitim standartlarının ekonomiyi destekleyebilecek daha vasıflı işçiler yaratmasıdır. Dünya Bankası’na göre, daha yüksek eğitim standartlarının artırılması gayri safi yurtiçi hasılayı (GSYİH) artırmakta ve enflasyonu düşürmektedir. Bu nedenle, yükseköğretim standartlarının artırılması ekonomik büyüme için faydalıdır.

Bosna ve Hersek hükümeti, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip öğrenciler için ücretsiz veya sübvansiyonlu eğitimi finanse ederek yükseköğretim standartlarını yükseltmeye yönelik adımlar attı. Ayrıca öğretmen maaşlarını sübvanse etmekte ve öğretmenlik kariyerine devam etmek isteyen öğrencilere burslar sunarak gençleri daha yüksek eğitim standartlarını sürdürmeye teşvik etmektedirler. Bu, gençleri, kendileri için ücretsiz olduğu için daha yüksek eğitim standartlarını sürdürmeye teşvik eder ve onlara kariyerlerinde bir ayak sağlar. Ayrıca, yüksek öğrenim standartlarını sürdürmek isteyen düşük sosyoekonomik geçmişe sahip öğrenciler için ücretsiz ders kitapları mevcuttur. Tüm bu adımlar, Bosnalı öğrenciler arasında yüksek öğrenim standartlarının yükseltilmesini teşvik ediyor.

Ülke ekonomisini geliştirmek ve yaşam standardını yükseltmek için daha yüksek eğitim standartlarının artırılması şarttır. Halihazırda, daha yüksek eğitim standartları arayan gençler arasındaki düşük sosyoekonomik statü nedeniyle eğitimin her seviyesinde nitelikli öğretmen sıkıntısı var. Ayrıca, hükümet yüksek öğrenim standartlarını sürdürmek isteyen düşük sosyoekonomik gruplar için ücretsiz veya sübvansiyonlu eğitimi sübvanse eder. Ülke, nüfusu arasında yüksek düzeydeki yüksek öğrenim standartlarını yükseltmek istiyorsa, bu adımlar gereklidir.

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!