Bosna-Hersek’te Eğitim

Bosna-Hersek’te Eğitim

Neden Bosna-Hersek’te Eğitim Bosna Hersek’de eğitimin avantajları vardır. Bunların en başında YÖK denkliği ile ilgili bir problemin olmamasıdır. İkinci ...

Bosna-Hersek’te Eğitim

Bosna Hersek’de eğitimin avantajları vardır. Bunların en başında YÖK tanınırlırğı ve denkliği ile ilgili bir problemin olmamasıdır. İkinci olarak Bosna Hersek’de üniversite eğitiminin AGİK güvencesinde ve AB eğitim kalitesinde yapılmasıdır.

Bosna-Hersek’te Eğitim Bologna kriterlerinde eğitim veriliyor Bosnahersek’in eğitim sistemi Ects Kredi transfer sistemine uygundur. Bosna-Hersek’te Eğitim lisans tamamlamaya uygun üniversite profili çiziyor Avrupa Üniversiteler birliği kataloğunda yer alan Bosna-hersek üniversiteleri YÖK tanınırlığı ve denkliği bulunuyor. Bu yüzden bu ülke üniversitelerinden alınan diplomalar Türkiye’de olduğu gibi Avrupa ve Dünya genelinde kabul edilmektedir.
Bosna-Hersek’te Eğitimde üniversite harcı ve aylık masraflar da düşünüldüğünde birçok Avrupa ülkesinden hesaplıdır. Hatta Türkiye’de yapılan masraflara yakın bir harcama ortaya çıkar. Ancak Bosna-Hersek de üniversite eğitimi almak için Türkiye’de YGS sınavına girme ve taban puanları aşma zorunluluğu yoktur.
Özellikle kız öğrencilerin kılık ve kıyafetleri ile ilgili hiçbir engelleme söz konusu değildir.

Bosna Hersek Üniversitesi Harç Ücretleri

Üniversitelerin harç ücretleri üniversitelere ve bölümlere göre değişmektedir. 1000 € ile 4500 € arasında değişkenlik gösterir.
Konaklama için Yurt seçeneği tüm üniversiteler için mevcuttur. Yurtlar genellikle 2 veya dört öğrencinin kalabileceği şekilde konumlanmıştır. Bazı yurtlarda her kat içinde 4–5 banyo ve tuvalet bulunur. Hatta bazı yurtların her odasında bile “Tuvalet-Banyo” mevcuttur. Yurt ücretleri erkek ve kız öğrenciler için değişebiliyor. Ancak ortalama aylık 150 € ile 200 € civarında olup. Kahvaltı hariçtir.
Yurtta kalmak istemeyen öğrenciler için kiralık ev bulmak mümkündür. 2-3 kişi bir arada kalırsa hemen hemen yurt ücreti gibi bir parayı kişi başı aylık ödeyebilirler. Bazı aileler de kendi ekonomilerine katkı için öğrencilere oda kiralamaktadır. Özellikle Bosna-Hersek’te mobilyalı ev kiralama imkânında bulunmaktadır.
Bosna-Hersek’te Eğitim için üniversite harcı ve yurt ücreti dışında harcama tutarı ise kişisel tüketime göre değişkenlik gösterir. Bu da ortalama olarak aylık 350 € – 400 €gibi masrafa tekabül eder. Harcamalar kişinin ihtiyacına göre değişir.
Bosna Hersek’de okumak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler mutlaka ülkede öğrenci geçici Oturum izni ve Sağlık Sigortası yaptırmak zorundadır. Bu sigortalar çok uygun fiyatlara yapılabilmektedir. Bu sayede her hangi bir sağlık sorunu karşısında istediği şekilde muayene ve tedavi olabilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!