Bosna’da Türkçe Eğitim

Bosna’da Türkçe Eğitim

Bosna-Hersek’te Türkçe Hukuk, Türkçe Mimarlık, Türkçe İnşaat Mühendisliği, Türkçe Elektrik Mühendisliği, Türkçe Makina Mühendisliği Türkçe Destekli  Eğitim var.

EuroStar yurtdışı eğitim danışmanlığı merkezi Uluslararası Travnik üniversitesi adına Türkçe dilinde eğitim desteği için öğrenci kayıt yetkisi olan tek kurumdur. Bosna’da Türkçe destekli Eğitimde Uluslararası Travnik üniversitesi tek kayıt temsilcisi olarak Bosna Hersek’de Türkçe lisans yapma fırsatı sunuyoruz. Bosna Hersek ile tarihten gelen bir yakınlık vardır. Bosna hersek halkı Müslümandır. Bu yüzden Bosnalılar dilleri ve inanışları ile Türklere yakındırlar. Eski zamanlarda Türklerle aynı dili paylaşarak ve konuşarak, aynı dini paylaşmışlardır. Türkçenin kendi vatanlarında da kaybolmaması için şimdi Travnik Merkez  Kanton başbakanı ve Travnik Eğitim bakanlığı özen göstermiş, Eurostar olarak öğrenci ile desteklenen üniversitelerde Türkçe dilini ülkelerinde yaymaya üniversite çalışmalarında eğitimde kullanmaya açmışlardır. Sırpça, Hırvatça, Boşnakça olarak eğitimlerde devam etmektedir.

Uluslararası Travnik üniversitesinde Türkçe destekli lisans Programları açarak Türkçe bilen öğretmenler ile ders veriliyor. Bosna Hersek’te Uluslararası Travnik üniversitesinde Tek yetkili firma EuroStar’dır. Türkçe destekli dersler zorunlu ders kılınmıştır. Üniversitelerin Türkoloji bölümlerinden yüzlerce öğretmen mezun bulunmaktadır. Öğretmenler Türkçe bildikleri için daha kolay iş meslek bilgisi ve sahası bulabilirler. Ayrıca bu üniversitelerde eğitim alan öğrenciler Bosna-Hersek’te Türkçe’yi daha iyi tanıtmaya fırsat bulmuştur. Boşnak halkı Türkçe dilini Türk öğrencilerden öğreniyor, taksicilerde Türkçe öğrenmiş ve yolculuk sırasında muhabbet edebiliyorsunuz.

Bosna’da kiraladıkları ev için, ihtiyaçların sağlanması için, yeme-içme, giyim gibi Alış-verişlerde para alış-verişi hareket getirmektedir. Türkçe destekli Üniversitede dersler ilk verilmeye üç bölümde başlamış, bu bölümler Hukuk, Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği başlamış, Diğer yıllarda Elektrik Mühendisliği ve Makina Mühendisliği başlamıştır. Myo mezunlarına Türkçe lisansa dikey geçiş, üniversite okuyanlara yatay geçişlerde yapılmaktadır. İlerleyen yıllarda diğer bölümlerinde de deneyimli ve özverili profesörler ile Türkçe destekli dersleri verecek, Türk öğrencilerin eğitimlerini kolaylaştıracak eğitim görevlileri değişim programı ile ödül alan Eurostar’ın desteği çok büyüktür. Eurostar Bosna Travnik kantonunun, Saraybosna kantonunun, Balkan ülkelerinin saygısını ve ilgisini çekmektedir.

Diğer yurtdışındaki üniversitelerde yabancı diller farklı olduğu için okumak daha zordur. Onların dillerini anlamak ve öğrenmek için harcanan zamanda geçlerin vakitleri kaybolmaktadır. Ayrıca Bosna Hersek’te kayıt aşamasında da bir zorluk olmadığı için Türk öğrenciler istedikleri bölümleri sınavsız ve koşulsuz girmektedirler. Öğrenciler üniversitelerde lise diploması ile istedikleri bölümleri seçerek ve Türkçe destekli eğitimin zorunlu olduğu bir ülkede kendi ülkelerinde gibi yaşayarak eğitimlerini tamamlayabilirler. Türk öğrenciler bu fırsatı kaçırmadan değerlendirmelidir.

Türkçe Hukuk, Türkçe Mimarlık, Türkçe İnşaat Mühendisliği, Türkçe Elektrik Mühendisliği, Türkçe Makina Mühendisliği 

Bosna-Hersek’te Türkçe Destekli  Eğitim

Bosna-Hersek’te Türkçe Eğitim

Bosna’da Türkçe Eğitim

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

WhatsApp ya da Messenger üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!