Bosnada Yaşam Giderleri

Bosnada Yaşam Giderleri

Bosna Hersek Avrupa kültürü ile kuşatıyor misafirlerini. Üstelik ekonomik yaşam koşulları sunuyor. Burada yaşam şartları öğrenciler için oldukça uygun. Öğrencilerimiz burada çok uygun rakamlarla karşılaşmakta ve eğitimlerini zorlanmadan bitirebilmektedirler. Bir öğrenci rahatlıkla günlük 30 KM ile geçinebilir. Ev kiralarına gelince sizin standartlarınıza göre değişim gösterecektir. Ancak standart bir öğrenci 150 KM ödeyerek temiz, sıcak ve eşyalı bir evde kalabilir. Ev kiraları 100 KM’den başlar 1000 KM’ e kadar çıkabilir. Daha lüks dubleks evlerde bu fiyatlar daha da yükselebilmektedir. Evler, sıcak su, doğalgaz , elektrik gibi birçok olanaklara sahiptir. Evler eşyalıdır ve eşyalar da son derece temiz ve kullanılabilir durumdadır. Evlerde ayrıca internet de bulunmaktadır. Ev sahipleri Türk öğrencilere karşı oldukça sevecen davranmakta ve onlar ile iyi komşuluk ilişkileri kurmaktadırlar. Bosna Halkı son derece sevecen olarak yaklaşmakta, dost kardeş ülke Bosna Hersek’te öğrencilerimize rehberlik etmektedirler.

Saraybosna’da yeme içme kültürü de bizim kültürümüzle uyum içerisindedir. Sabah kahvaltısı muhteşem Boşnak Böreği ile yapılmaktadır. Kıymalıdan peynirliye birçok seçeneği bulunan bu börek size enerji dolu bir gün sağlayacaktır. Öğlen ya da akşam yemeklerinizi de yine Başçarışı’dakebabi ile süsleyebilirsiniz. Kebabi pide arası köfte olarak sunulan son derece leziz bir yiyecektir. Bu yemeği de enfes bir Boşnak kahvesi ile süsleyebilir, Bosna Hersek’te olmanın tadını çıkartabilirsiniz.

Ülkede bir yerden bir yere ulaşım son derece basittir. Başkentte bulunan tramvay görülmeye değerdir. Eski tramvay size eğlenceli bir yolculuk sunmakta ve bir uçtan diğerine 45 dakikada varabilmenizi sağlamaktadır. Ülkede taksi fiyatları da son derece uygundur. 5 ya da 10 KM ödeyerek önemli mesafeler kat edebilirsiniz.

Uzaktan eğitim için giden öğrenciler genelde motellerde kalırlar, günlüğü 10-20 euro arasındadır.   restoranlarda verilen veya lokanta yemek 3 öğünle de halledebilirler 10-15 km gibi özel ekstra durumlar yoksa yeterlidir.

Bosna Üniversitesi Konaklama Ücreti

Örgün eğitime gelenler aylık yeme-içme- konaklama 800-1250- 150o  TL arasında harcamaktadırlar.

Yılda öğrenci oturum izin ücreti sigorta dahil 160-250 euro arasında tutmaktadır.  Telefon hattı internet paketli satılıyor 8-12 km gibi istediğiniz iletişimi anında gerçekleştirebiliyorsunuz.  İnternetiniz olmasa bile gideceğiniz mekanlarda veya üniversitelerin  kampüslerinde, üniversite içinde kafelerde kolaylıkla ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Bosna’da yaşam masrafları bütçenizi rahatlatacak ve eğitiminizi daha ucuza almanın rahatlığını yaşamış olacaksınız.

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes