Bosnada Yaşam Giderleri

Bosnada Yaşam Giderleri

Bosna Hersek Türkiye’ye oranla çok daha kaliteli bir yaşam sürebileceğiniz ve kaliteli yaşam karşılığında da daha az ücret ödeyebileceğiniz bir ülkedir.

Bosnada Yaşam Giderleri

Bosna Hersek Avrupa kültürü ile kuşatıyor misafirlerini. Üstelik ekonomik yaşam koşulları sunuyor. Burada yaşam şartları öğrenciler için oldukça uygun. Öğrencilerimiz burada çok uygun rakamlarla karşılaşmakta ve eğitimlerini zorlanmadan bitirebilmektedirler. Bir öğrenci rahatlıkla günlük 30 KM ile geçinebilir. Ev kiralarına gelince sizin standartlarınıza göre değişim gösterecektir. Ancak standart bir öğrenci 150 KM ödeyerek temiz, sıcak ve eşyalı bir evde kalabilir. Ev kiraları 100 KM’den başlar 1000 KM’ e kadar çıkabilir. Daha lüks dubleks evlerde bu fiyatlar daha da yükselebilmektedir. Evler, sıcak su, doğalgaz , elektrik gibi birçok olanaklara sahiptir. Evler eşyalıdır ve eşyalar da son derece temiz ve kullanılabilir durumdadır. Evlerde ayrıca internet de bulunmaktadır. Ev sahipleri Türk öğrencilere karşı oldukça sevecen davranmakta ve onlar ile iyi komşuluk ilişkileri kurmaktadırlar. Bosna Halkı son derece sevecen olarak yaklaşmakta, dost kardeş ülke Bosna Hersek’te öğrencilerimize rehberlik etmektedirler.

Saraybosna’da yeme içme

Örgün eğitime gelenler aylık yeme-içme- konaklama 800-1250- 150o TL arasında harcamaktadırlar.

Yılda öğrenc

i oturum izin ücreti sigorta dahil 60-150 euro arasında tutmaktadır. Telefon hattı internet paketli satılıyor 8-12 km gibi istediğiniz iletişimi anında gerçekleştirebiliyorsunuz. İnternetiniz olmasa bile gideceğiniz mekanlarda veya üniversitelerin kampüslerinde, üniversite içinde kafelerde kolaylıkla ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Bosna’da yaşam masrafları bütçenizi rahatlatacak ve eğitiminizi daha ucuza almanın rahatlığını yaşamış olacaksınız.

 

Bosna Hersek ve Eğitim Modeli

Eğitim, bir ülkenin kalkınma stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu bağlamda eğitim, her ülkenin ekonomik, sosyal ve politik koşullarına göre farklılık göstermektedir. Eğitim, bir ülkenin genel performansını iyileştirmenin bir yoludur ve kalkınma hedeflerine ulaşmak için esastır. Ayrıca kadınları eğitmek ülke nüfusunun kalkınmasını kolaylaştırır ve yoksulluğun azalmasına yardımcı olur.

Bosna’da üniversiteler de dahil olmak üzere birçok eğitim kurumu vardır. Bosna’daki en ünlü üniversite, çok çeşitli alanlarda lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası dereceler sunan Saraybosna Üniversitesi’dir. Saraybosna Üniversitesi’ndeki fakülte 120’den fazla bölüm ve enstitüyü içermektedir. Bosna’da her biri yaklaşık 150 öğrencisi olan başka üniversiteler de var. Bu okulların tümü, en son bilimsel araştırmalara dayanan hem teorik hem de pratik dersler vermektedir. Bu, öğrencilerin topluma katkıda bulunabilecek çok yönlü bireyler olmalarına yardımcı olur.

Hükümet Bosna’da eğitime çok para harcıyor. Örneğin, 2016 için hükümet bütçesi 31 milyon dolardı ve yüzde 29’u eğitim giderlerine gitti. Ayrıca, Bosna’daki tüm devlet okulları ücretsizdir ve öğretmen nitelikleri ve müfredat planlaması için yüksek standartlara sahiptir. Ayrıca, tüm öğretmenlerin en az bir ortaokul diplomasına sahip olması gerekir ve eğitim sistemindeki daha yüksek pozisyonlar için üniversite dereceleri şiddetle teşvik edilir. Tüm bu özveri karşılığını veriyor; Bosna, nüfusunun yüzde 99’unun okuryazar olmasıyla Güneydoğu Avrupa’daki en yüksek okuryazarlık oranlarından birine sahip.

Eğitim, istihdam olanaklarını artırarak ve iş dünyasında büyümeyi teşvik ederek ekonomiye de yardımcı olur. Teknolojik gelişmelerle mevcut işlerin kalitesini arttırırken işsiz vatandaşlara iş aramak için bir yer sağlar. Eğitim ayrıca askere alma kampanyaları yoluyla vatanseverliği ve halkın katılımını artırır. Eğitim almış kişiler yeteneklerine daha fazla güvenirler ve tamamladıktan sonra iş arama olasılıkları daha yüksektir.

Eğitim, Bosna-Hersek’teki genel kalkınmanın temel bir bileşenidir. Hükümet, halkını eğitmeye çok fazla kaynak ayırıyor ve eğitim, ekonominin büyümesine ve vatandaşları arasında vatanseverliği teşvik etmesine yardımcı oluyor. Bir ülke hangi gelişim aşamasında olursa olsun eğitim çok önemlidir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!