MOSTAR ÜNİVERSİTESİ

1977 yılında kurulan Mostar Üniversitesi bu dönemden itibaren sürekli olarak egitim anlayışını modern Avrupa modeline uygun bir şekilde geliştirerek, akademik egitim kadrosunun sayısını arttırarak ve gelişimi için doğru finansmanları bularak kurumsallaşma yolunda büyük bir ilerleme göstermiştir. 5500 mt²’lik egitim ve araştırma alanı olan Mostar üniversitesi, birçok derslikten ve bilimsel araştırma laboratuarlarından oluşmaktadır. Mostar Şehri içerisinde yapılanan üniversitenin zamanla gelişme sürecine uyumlu bir biçimde yapılandırılmış binaları, kütüphanesi, mobilyalı yurtları, restorandı ve çağdaş bir yemekhanesi bulunmaktadır.
1993 yılının Kasım ayında Mostar’da egitim yer alan diğer Mostar Üniversiteleri gibi egitim kalitesini arttırmak için akademik personelinin sayısını 250’ye yükselten Mostar Üniversitesi, Mostarda egitim veren diğer Mostar üniversiteleri öğrencileri de dahil edildiginde 12 bin öğrenciye egitim vermektedir. Ayrıca Mostar’da egitim sürecinde ülkede yaşanan gelişimle üniversitede kolej seçenegi de aktif hale gelmiştir. Diğer Mostar üniversiteleri ile ortaklaşa öğrenci birlikteleri tarafından düzenlenen organizasyonla, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs, barınma ve sağlık alanlarında yardım yapılmaktadır. Mostar eğitim sürecine yeni başlayan öğrenciler için öğrenci merkezinde; çevre gezileri, kültürel etkinlikler, seminerler ve Proje Tempus, Wus Avurturya Proje, EUA gibi okul içi etkinler düzenlenmektedir.
Mostarda üniversite egitimi için gelen öğrencilerine daha da kaliteli egitim vermek için Madrid, Ljubljana, Granada, NoviSad, Kragujevac(SCG), Norveç Fen Bilimleri, Mısır İskenderiye, Jyvaskyla gibi üniversitelerle hala modern bir işbirligi yapılmaktadır.
EuroStar Yurtdışı Egitim Merkezi kalitesiyle sunulan Mostar üniversiteleri içinde çağdaş egitime sahip olan Mostar Üniversitesi’nde; Bilgi Teknolojileri ve Kültür Fakültesi, Öğretim Mühendisligi Öğretmenligi, Makine Mühendisligi Bölümü, Bilgisayar Mühendisligi bölümleri bulunmaktadır. EuroStar Yurtdışı Egitim Merkezi öğrencilere danışmanlık, yerleştirilme ve dil egitimi gibi alanlarda profesyonel hizmetler sunmaktadır. EuroStar Yurtdışı Egitim Merkezi sizlere, Mostardaki üniversiteler arasında modern anlayışı ile fark yaratmış Dzemal Bijedic Üniversitesi’nin öğrencisi olarak Avrupa üniversitelerine denk bir üniversiteyi bitirme ve Avrupa’nın kültür sentezi bir kentte yaşama olanağı sunuyor.
Yönetim İşletme Fakültesi

Cemal Bihedic Üniversitesi Yönetim İşletme Fakültesi; iki ya da dört yıllık lisans programları ile birlikte ayrıca yüksek lisans ve doktora egitimi de sunmaktadır. Dzemal Bijedic Üniversitesi bünyesinde ekonomi yüksek lisansı ve doktora imkanları bulunduğu gibi ayrıca, dört dönemlik bir Dzemal Bijedic programını tamamlayan öğrenciler, Ekonomist Yöneticisi programlarını tamamlayarak 8 dönemlik bir diploma da alabilir.

İşletme

Mekanik Mühendislik Makine Bölümü

Mostarda üniversite egitimi almak isteyen öğrencilere iki ya da dört senelik lisans egitimi sunulmaktadır. İki yıllık programların bitirilmesi ile diploma alınması mümkünken, ilave 5 dönemlik egitim ile makine mühendisi diploması da alınabilir. Ayrıca yüksek lisans ve teknik bilimlerde doktora imkanı da sunulmaktadır. 2002’den itibaren genel makine bölümü, bilgisayar mühendisligi olarak degiştirilmiştir.

Makine Mühendisligi

Bilgisayar Mühendisligi

İnşaat Mühendisligi Fakültesi

Cemal Bihedic Üniversitesi’nin en köklü fakültelerinden biri olarak 1993 yılında, Ekonomi ve Hukuk Fakültesi binalarından ayrılarak Yurt Mucibabic’e taşınmıştır. İki senelik ve dört senelik lisans programları sunulmaktadır.

İnşaat Mühendisliği

Ürün Mühendisliği

İş Güvenliği

Mekanik Ağaç İşleme

Trafik

Enerji

Beşeri Bilimler Fakültesi

1999 yılında Diller Yüksek Okulu olarak kurulmuş ve daha sonra 2002 senesinden sonra Edebiyat Fakültesi olarak degişmiştir. Beşeri bilimler, yüksekokul programları ve Sosyal Bilimler programları sunulmaktadır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Alman Dili ve Edebiyatı

Boşnak Dili ve Edebiyatı

Boşnak Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı

Boşnak Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile Karşılaştırmalı

Görsel Sanatlar

Tiyatro Bölümü

Sanat Tarihi ve Tarih Çalışmaları

Oyunculuk, Dram Psikolojisi

Bilgi Teknolojileri Fakültesi

Mostar şehri içinde 1997 yılından itibaren kurulan fakülte, Bologna Kriterleri’ne uygun bir müfredat ile öğretim vermektedir. Mostar içinde egitim gören ilk mezunları 2008 yılında 2254 kişi olarak verdigi gibi, 21 mezununu da uzaktan egitim hizmeti ile mezun etmiştir. Mostarda egitim için konaklamadan uzaktan egitim gören öğrencilerin sayısı sürekli olarak artarak, günümüzde fakülte öğrencilerinin çoğunluğunu oluşturur hale gelmiştir.

Bilgisayar mühendisligi

Halkla İlişkiler

İletişim Bilimleri

İş İletişimi

Bilgi Teknolojisi

Gazetecilik
Öğretmenlik Egitim Fakültesi

Mostar şehrinin en köklü bölümleri arasında olan fakülte, 1950 senesinde kurulmuş ve şuan itibarıyla devlet kurumu statüsünde egitim vermektedir. İlköğretimden yüksek okullara kadar egitimin her alanına hizmet edecek personeller yetiştirilmektedir. Tam ve yarı zamanlı öğrenciler için yapılan bilimsel araştırmalı öğretim faaliyetleri; seminerler, atölye çalışmaları, konferanslar, egzersizler, geziler ve farklı danışmanlık hizmetlerini kapsar. Ayrıca Mostar içindeki sanat grupları için de bazı sergi ve müzik aktiviteleri yapılır.
Mostar, Saraybosna, Tuzla, Banja Luka, Bihac ve Belgrad üniversitelerinden 70 akademik personelinde haricinde, Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden ve Mostardaki üniversiteler bünyesinden gelen 45 öğretim görevlisi ile fakülte öğrencilerine egitim vermektedir.
Tarih ve Coğrafya

Matematik ve Fizik

İslam Dini Öğretimi

Kimya

Fiziksel Egitim

Sınıf Öğretmenligi

Müzik Egitimi

Sanat Egitimi

Müzik Egitimi

Spor Sağlık

Fizik ve Teknik Egitim Enformasyonu

Psikoloji

Biyoloji

Hukuk Fakültesi

1971 yılında egitimine kararlı adımlarla başlayan fakülte, 1976 senesinden itibaren bağımsız bir yapı dahilinde faaliyetlerine devam etmektedir ve günümüzde 37 egitim personeline sahiptir. Tam zamanlı ve yarı zamanlı öğrenim gören toplam öğrenci sayısı 1000’dir. Mostar egitim süreci içerisinde müfredatı genişleyen fakültede; Siyasi Ekonomi, Ulusal Devlet Teorisi, Sosyoloji, İnsan Hakları, Roma Hukuku, Uluslararası Hukuk, Ceza Hukuku, Mali Hukuk, Kamu Hukuku dersleri verilmektedir.
İki yıllık ve dört yıllık egitim seçenekleri bulunan fakültede, iki yıllık programların tamamlanmasının ardından dört yıllık egitime devam ederek avukat diploması alma ve yüksek lisans imkanı da vardır.

Anayasa

Ekonomi

Ceza Hukuku

Hukuk Devlet Tarihi

Sivil Haklar

Ziraat Fakültesi ve Tarım Koleji

1997 senesinde kurulduğundan beri öğrencilerine tam zamanlı egitim sunan fakülte, Saraybosna Devlet Üniversitesi müfredatına uygun bir egitim modeli benimsemiştir. 2002 yılından itibaren geçerli olan seçmeli ders seçenekleri ile öğrenciler; sebze, çiçek, meyve ve şarap alanlarında mesleki kariyer uzmanlığa yönelme olanağına sahiptir.

Tarım

Meyve

Sebze

Çiçekler

İki Yıllık Kolejler

Mostarda üniversite bünyesinde 55000 mt² alana yayılan laboratuarlarda egitim imkanı sunan Dzemal Bijedic Üniversitesi Koleji yaptığı akıllı yatırımlarla öğrencilere, iç tasarım ve kütüphane gibi tesislerin kullanımı standart olarak sunan modern bir egitim vermektedir. Üniversitenin kolejine olan aşırı talebi karşılamak için entegrasyon, tanıtım, prosedür ve organizasyon açısından yenilikler yapılmıştır. Bunun haricinde uluslararası bilgi kaynak paylaşımı için internet ağ paylaşımı da vardır.

İşletme

Kamu Yönetimi

Tasarım

Malzeme

Ticari İşletme Yönetimi

Makine Mühendisligi

İnşaat
EuroStar Yurtdışı Egitim Merkezi profesyonel danışmanlık ve aracılık imkanları sunduğu öğrenciler Mostar egitim imkanlarından yararlanıyor ve aldığı Avrupa kalitesindeki yükseköğretim ile Türkiye’de fark yaratıyor. Kariyer hedeflerinize daha hızlı ulaşmak istiyorsanız, siz de EuroStar Yurtdışı Egitim Merkezi kalitelisi ve güvencesiyle Mostardaki üniversiteler bünyesinde öğrenim görerek Avrupalı yaşamın bir parçası haline gelebilirsiniz.

Bosna-Hersek Mostar Şehri Fotografları

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!